Mythica Society for the Strange and the Curious
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mythica Society for the Strange and the Curious

Πιστεύεις στην μαγεία:
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)

Go down 
+3
Selleihna
Twinface
Rodolpho
7 posters
AuthorMessage
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeSat Nov 21, 2009 3:41 pm

Καλώς ήλθατε! Το Mythica είναι ένας ανοιχτός χώρος συζητήσεων για όλους όσους πιστεύουν ακόμα στη μαγεία, με όποιον τρόπο και αν μπορεί να ερμηνευτεί αυτό. Είτε σας συναρπάζει ο κόσμος των ξωτικών, είτε βλέπετε στον δικό μας κόσμο πράγματα που δεν μπορούν να διακρίνουν οι άλλοι, το Mythica αποσκοπεί στο να γίνει ένας πολιτισμένος και φιλικός χώρος ανταλλαγής απόψεων.

Οι κανόνες του forum είναι απλοί: να είστε ευγενικοί και κόσμιοι, και σε περίπτωση διαφωνιών να μην προσπαθείτε να επιβάλλετε την άποψη σας. Ο admin και οι moderators διατηρούν το δικαίωμα να επιβάλλουν κυρώσεις σε περίπτωση ενεργειών που απειλούν την ομαλή λειτουργία του forum
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Twinface

Twinface


Posts : 21
Join date : 2009-11-23
Age : 33
Location : Athens

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Greetings to fellow Believers   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeMon Nov 23, 2009 6:06 pm

Χαίρετε, είμαι πολύ χαρούμενος που επιτέλους βρίσκω μια ελληνική κοινότητα που ασχολείται κάπως πιό σοβαρά με τον όρο "Μαγεία", και ότι αυτό εκπροσωπεί.

Ασχολούμαι με τη Μαγεία, ή καλύτερα Magick (έχω συνηθίσει από τα αγγλόφωνα Wiccan forums), από τα 14. Συνέβησαν κάποια γεγονότα τα οποία δεν ήταν βασισμένα στη μαγεία, παρόλα αυτά με ώθησαν στο να ασχοληθώ ενεργά με την έρευνα και αργότερα την πρακτική εφαρμογή της Μαγείας στην καθημερινή μου ζωή. Άρχισα μελετώντας Wicca, και μετά επεκτάθηκα σε μελέτες γύρω από τη Willforce.

Σκοπός μου είναι να μοιραστώ όσο περισσότερη γνώση μπορώ, έτσι ώστε να γνωρίσω καλύτερα όχι μόνο την ίδια την Μαγεία, αλλά και τον κόσμο στον οποίο υπάρχει (και υπάρχουμε).

Και πάλι είμαι χαρούμενος που βρήκα αυτή την κοινότητα. Ανυπομονώ να ανταλλάξουμε εμπειρίες. Smile
Back to top Go down
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeMon Nov 23, 2009 7:23 pm

Καλώς ήλθες Twinface! Αν και είμαστε νεοσύστατη κοινότητα, ελπίζω ότι όλοι θα βρούμε πρόσφορο έδαφος για δημιουργικές συζητήσεις. Σίγουρα υπάρχουν πολύ διαφορετικοί ορισμοί για πολλές διαφορετικές έννοιες, αλλά μόνο το γεγονός οτι μια ομάδα ανθρώπων αντιλαμβάνεται οτι κάτι υπάρχει παραπάνω από αυτό που βλέπουμε, είναι αρκετό για να μας φέρει κοντά παρά τις διαφορές μας.
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Selleihna

Selleihna


Posts : 18
Join date : 2009-11-22
Age : 42
Location : Athens (physically only)

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 6:22 pm

Καλησπέρα Twinface,

να σε καλωσορίσω κι εγώ με τη σειρά μου (έστω και καθυστερημένα).

Magic, magick, craft, μαγεία... a rose by any other name would smell as sweet...

Προσωπικά, εγώ έλεγα πάντοτε απλώς "ασχολούμαι", νομίζω πως όποιος χρειάζεται να καταλάβει καταλαβαίνει.

καλή συνέχεια,
Selleihna
Back to top Go down
kostas-nw

kostas-nw


Posts : 12
Join date : 2009-11-29
Age : 32
Location : Athens/Peristeri

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Geia sas k apo emena   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeSun Nov 29, 2009 9:17 pm

Geia sas k apo emena. to onoma m einai Kostas k panta eixa anisixies sxetika me thn mageia. panta pisteva oti iparxei kati ekei eksw me to opoio eimaste amesa sindedemenoi. exw prospathisei polles fores na psaksw plhrofories kiriws sxetika me t Wicca alla panta katellhga se sites p "poulane" diafora spells... isws den psaxnw swsta. tha xreiazomouna mia vasikh kathodigisi kiriws sxetika me spell casting / praktikes
Back to top Go down
Twinface

Twinface


Posts : 21
Join date : 2009-11-23
Age : 33
Location : Athens

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeMon Nov 30, 2009 10:37 am

Χαίρε Κώστα, καλωσήρθες!

Η Μαγεία δεν είναι κάτι το εξώτερο η εξωκοσμικό, είναι κάτι το οποίο είναι όχι μόνο γύρω μας αλλά και μέσα μας. Η συνηδητοποίηση αυτή είναι από μόνη της μια πολύ καλή αρχή. Wink

Τώρα από θέμα έρευνας...η πρακτική προϋποθέτει την γνώση κάποιας βασικής θεωρίας. Δεν πάμε "βούρ στον πατσά και ότι πιάσουμε". Και ναι, υπάρχουν άπειρα sites τα οποία πουλάνε "συνταγές" και άλλα μυστήρια πράγματα αμφιβόλου εγκυρότητας. Το θέμα είναι, να ξέρεις για το τι ακριβώς ψάχνεις, έτσι ώστε να περιορίσεις την έρευνά σου σε πιό ακριβής πηγές. Και όσον αφορά την πρακτκή εφαρμογή...όπως και σε πολλά άλλα πράγματα, είναι η προεργασία που μετράει.

Ελπίζω να φανούμε χρήσιμοι και να σε βοηθήσουμε, όσο γίνεται. Smile
Back to top Go down
kostas-nw

kostas-nw


Posts : 12
Join date : 2009-11-29
Age : 32
Location : Athens/Peristeri

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeMon Nov 30, 2009 11:58 am

auto psaxnw k egw thn proergasia. an exeis kanena kalo site na proteineis euxaristws! eimai poli melethros Very Happy
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeMon Nov 30, 2009 11:08 pm

Χμ.. Υπάρχουν πολλά και διαφορετικά δόγματα (ας το πω έτσι) Μαγείας.. Ίσως μια αρχή θα ήταν να διαβάσεις για κάποια και να δεις αν υπάρχει κάτι που σε τραβάει περισσότερο. Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι απολύτως αντίθετη στη συμμετοχή κάποιου σε τάγμα (γιατί η αναζήτησή σου θα σε οδηγήσει κι εκεί κάποια στιγμή).
Οπότε για αρχή, θα μπορούσες να συλλέξεις κάποιες πληροφορίες για όσα βρεις. Να δεις τα πιστεύω τους.

Έπειτα, υπάρχουν πολλά είδη της τέχνης (ή είδη της μαγείας). Καλό θα ήταν να έχεις μια αρχική πληροφόρηση πάνω σε αυτά.

Αν είσαι γνώστης της αγγλικής γλώσσας, τότε οι επιλογές σου είναι ανεξάντλητες. Αλλά και στα ελληνικά υπάρχουν κάποιες αξιόλογες προσπάθειες.

Πιστεύω ότι το καλύτερο για αρχή είναι η συλλογή πληροφοριών.

Τονίζω ότι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και ο τρόπος που χρησιμοποίησα εγώ.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 9:41 am

Καλώς ήλθες Κώστα! Να σου ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου τα καλύτερα. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, τα πάντα είναι θέμα προσωπικής αναζήτησης. Ναι μεν το ενταχθείς σε μια μεγαλύτερη ομάδα, coven, τάγμα ή οτιδήποτε θα φανεί απίστευτα ελκυστικό κάποια στιγμή, αλλά θα συμφωνήσω και εγώ με την Aredhel πως δεν είναι και τόσο καλή ιδέα. Δυστυχώς, οι περισσότερες από αυτές τις ομάδες έχουν την λογική cult, και τάζουν πράγματα μη εφικτά ως και γελοία. Ο πνευματισμός στο σύνολο του ασχολείται με θέματα του πνεύματος, όπως λέει και η λέει και η λέξη, και όχι υλικά ζητήματα. Ο βασικός στόχος και το μεγαλύτερο όφελος σου από την ενασχόληση με τα θέματα του υπερφυσικού πρέπει να είναι το να διευρύνεις τους ορίζοντες σου και να αναπτύξεις τον τρόπο σκέψης σου. Και πάνω από όλα: μην ντρέπεσαι να ρωτάς. Ρώτα τους πάντες για τα πάντα, πάρε 1000 γνώμες, σύγκρινε και βρες αυτό που ταιριάζει πιο πολύ σε εσένα. Εμείς για αυτό είμαστε εδώ Wink

Σχετικά με το site, πράγματι υπάρχει άπειρο υλικό εκεί έξω, αλλά η ίδια η ερώτηση είναι λίγο επικίνδυνη. Δεν θα βρεις σελίδα που να λέει "αυτό γίνεται έτσι", και αν βρεις θα είναι σελίδα που δεν ξέρει τι γράφει, γιατί απλά δεν υπάρχει "αυτό δεν γίνεται έτσι". Αν δηλαδή έχεις την εντύπωση πως πχ, ένα wiccan ξόρκι που χαρακτηρίζεται ως love spell λειτουργεί κάπως ως "λέμε κάποια λόγια, κάνουμε κάποιες κινήσεις, και το άτομο που μας ενδιαφέρει πέφτει ξερό για εμάς" θα σε απογοητεύσω. Αυτό που μπορεί να κάνει για εσένα ένα spell, οποιουδήποτε τύπου, είναι να σε φέρει στο σωστό mentality, στην κατάλληλη νοητική κατάσταση ώστε να επιτύχεις πιο εύκολα το στόχο σου, να σε βοηθήσει να ενεργοποιήσεις όλες εκείνες τις υποσυνείδητες διαδικασίες που ίσως σου φανούν απαραίτητες, ακόμα και να δημιουργήσεις το σωστό energy flow, την κατάλληλη ενέργεια δηλαδή η οποία θα σε κάνει να νιώθεις πιο καλά, θα "σου δίνει δύναμη", αλλά μέχρι εκεί.
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
kostas-nw

kostas-nw


Posts : 12
Join date : 2009-11-29
Age : 32
Location : Athens/Peristeri

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 12:20 pm

nomizw den egina apolitos katanoitos. den pistevw oti ena ksorki mporei na ephreasei katastaseis/anthrwpous. vasika auto p me endiaferei einai ksorkia epikoinwnias/armonias me th fish/perivallon k eswterikhs anazhthshs. p.x. den kserw an exete diavasei t Brida t Coelho (apisteuto vivlio pragmatika) alla kati tetoio psaxnw.
Back to top Go down
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 3:02 pm

Χμμμ, νομίζω οτι κατάλαβα λίγο καλύτερα τι ακριβώς ψάχνεις. Η μαγεία κατά Coelho είναι αρκετά ελεύθερη και δανείζεται στοιχεία από διαφορετικές παραδόσεις. Να σε ενημερώσω οτι ένας από τους λόγους που έγινε τελικά συγγραφέας ήταν επειδή στα νιάτα του είχε τοσο μεγάλη εμμονή με τον αποκρυφισμό που, εργαζόμενος ως δάσκαλος σε ένα σχολείο, έβαλε μια τάξη με παιδάκια να παρουσιάσει ένα θεατρικό έργο βασισμένο στον "Σμαραγδένιο Πίνακα", το βασικότερο αλχημιστικό έργο όλων των εποχών, με αποτέλεσμα να απολυθεί και να αναζητήσει άλλες βιοποριστικές μεθόδους. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά τόσο στον "Αλχημιστή" όσο και το "Ημερολόγιο ενός μάγου" του ιδίου για αρχή
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
*Katja*

*Katja*


Posts : 4
Join date : 2009-12-05
Age : 29
Location : Athens

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeSat Dec 05, 2009 2:53 pm

Γειά σας. Με λένε Κατερίνα και χαίρομαι πολύ που επιτέλους υπάρχει τέτειο site περι μαγείας. Είναι η αδυναμία μου. Πάντα πίστευα και πιστεύω στην μαγεία και φυσικά ονειρευόμουν οτι είχα την δυνατότητα να κάνω μαγεία. Αν και απο μόνη μου έχω ένα χάρισμα περίπου "υπερφυσικό" με συνεπάρει περισσότερο.!Ευχαριστώ που μου δείνετε την δυνατότητα να το ψάξω περισσότερο.! Very Happy
Back to top Go down
http://www.tarjaturunengr.com
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeSun Dec 06, 2009 4:59 am

Καλημέρα Κατερίνα, και καλώς ήλθες και εσύ στην παρέα μας! Χαίρομαι πραγματικά που έχουμε ένα τόσο χάρισματικό άτομο όσο εσύ. Μην φοβάσαι να ρωτάς, η γνώση είνα δύναμη όπως λέει και ο...Yoda Wink
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
*Katja*

*Katja*


Posts : 4
Join date : 2009-12-05
Age : 29
Location : Athens

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeMon Dec 07, 2009 8:17 pm

Σε ευχαριστώ Ροδόλφε [Razz]...
Back to top Go down
http://www.tarjaturunengr.com
kourdisto portokali




Posts : 2
Join date : 2009-11-22

Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitimeSun Jan 03, 2010 10:12 pm

καλησπερες!! η αλήθεια είναι πως όσο σκιάζομαι (!!!) άλλο τόσο είμαι περίεργη να ανακαλύψω τον μαγικό κόσμο ... έχω κατα καιρούς ασχοληθεί με μεταφυσική και ψυχολογία της αστρολογίας ... για να δουμε και αυτό το ταξίδι τι έχει να μας αποκαλύψει !

καλώς σας βρήκα!!
Back to top Go down
Sponsored content





Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Empty
PostSubject: Re: Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)   Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ) Icon_minitime

Back to top Go down
 
Καλώς ήλθατε! (Μήνυμα υποδοχής και κανόνες του φόρουμ)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» καλως σας βρηκα

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Mythica Society for the Strange and the Curious :: Φόρουμ Χρηστών :: Βασικό forum-
Jump to: