Mythica Society for the Strange and the Curious
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mythica Society for the Strange and the Curious

Πιστεύεις στην μαγεία:
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeSun Nov 22, 2009 5:14 am

Η πεποίθηση οτι συγκεκριμένες πέτρες συνδέονται με ανθρώπους γεννημένους σε συγκεκριμένες ημερομηνίες υπάρχει από την αρχή σχεδόν της ανθρώπινης ιστορίας. Ειδικά για το Γρηγοριανό ημερολόγιο, υπάρχουν κάποια ποιήματα που εξηγούν την σχέση:

By her who in January was born
No gem save garnets shall be worn
They will ensure her constancy
True friendship and fidelity.

The February born shall find
Sincerity and peace of mind,
Freedom from passion and from care,
If they, the amethyst will wear.

By her who in March was born
No gem save bloodstone shall be worn
They will ensure her constancy
True friendship and fidelity.

She who from April dates her years,
diamonds shall wear,
lest bitter tears
For vain repentance flow.

Who first beholds the light of day
In spring's sweet, flower month of May
And wears an emerald all her life
Shall be a loved and a loving wife.

By her who in June was born
No gem save pearls shall be worn
They will ensure her constancy
True friendship and fidelity.


The gleaming ruby should adorn,
All those who in July are born,
For thus they'll be exempt and free,
From lover's doubts and anxiety.

Wear a peridot or for thee,
No conjugal fidelity,
The August born without this stone,
`Tis said, must live unloved; alone.

A maiden born when autumn leaves
Are rustling in September's breeze,
A sapphire on her brow should bind;
To bring her joy and peace of mind.

October's child is born for woe,
And life's vicissitudes must know,
But lay an opal on her breast,
And hope will lull those woes to rest.

Who first comes to this world below
In dreary November's fog and snow,
Should prize the topaz amber hue,
Emblem of friends and lovers true.

If cold December gave you birth
The month of snow and ice and mirth
Place on your hand a turquoise blue;
Success will bless whate'er you do.

Με βάση αυτά τα ποιήματα προέκυψε και η πιο εκσυγχρονισμένη έκδοση που θέλει τις πέτρες να αντιστοιχούν σε ζώδια:

(Από http://www.timewellcorp.com/birthstones.htm)


Υδροχόος 21 Ιανουαρίου 19 Φεβρουαρίου Γρανάτης
Ιχθύς 20 Φεβρουαρίου 20 Μαρτίου Αμέθυστος
Κριός 21 Μαρτίου 20 Απριλίου Ηλιοτρόπιο
Ταύρος 21 Απριλίου 20 Μαΐου Σάπφειρος
Διδυμοι 21 Μαΐου 21 Ιουνίου Αχάτης
Καρκίνος 22 Ιουνίου 22 Ιουλίου Σμάραγδος
Λέων 23 Ιουλίου 23 Αυγούστου Όνυχας
Παρθένος 24 Αυγούστου 23 Σεπτεμβρίου Καρνεόλιο
Ζυγός 24 Σεπτεμβρίου 23 Οκτωβρίου Περίδοτο
Σκορπιός 24 Οκτωβρίου 22 Νοεμβρίου Χρυσοβέρυλλος
Τοξότης 23 Νοεμβρίου 21 Δεκεμβρίου Τοπάζιο
Αιγόκερος 22 Δεκεμβρίου 20 Ιανουαρίου Ρουμπίνι


Last edited by Rodolpho on Sat Nov 28, 2009 10:10 am; edited 4 times in total
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Erendis

Erendis


Posts : 16
Join date : 2009-11-22
Location : Veritas Terra Incognita

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeSun Nov 22, 2009 9:05 am

Το ποίημα λέει σμάραγδο
το ζώδιο ζαφείρι
να δω σε ποιο από τα δυο
θα κάνω το χατίρι!!!
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeSun Nov 22, 2009 3:48 pm

Υπάρχει μια ασυνέπεια...o αιματίτης κι ο αμέθυστος δεν έχουν σχέση με το bloodstone (ελληνική του ονομασία ποια είναι ξέρετεWink
Εμένα πάλι μου αρέσει το μάτι της τίγρης..κι ας μην συμβαδίζει με το μήνα γέννησής μου.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Selleihna

Selleihna


Posts : 18
Join date : 2009-11-22
Age : 42
Location : Athens (physically only)

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeSun Nov 22, 2009 6:28 pm

Εγώ πάντα ένιωθα όμορφα φορώντας φεγγαρόπετρα και mother of pearl, πράγμα που ταιριάζει με τη γέννησή μου, παρ' όλα ταύτα πάντα είχα πολύ καλή σχέση και με τυρκουάζ, χαλαζίες, όνυχα, αιματίτη και αμέθυστο...

Επίσης, το ποιηματάκι καλά τα λέει, η λίστα πάλι όχι και τόσο. Ένα συμπαθητικό table υπάρχει στο πιο κάτω link:
http://www.jewelrymall.com/birthstones.html

Selleihna
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeSun Nov 22, 2009 9:54 pm

Αν χρησιμοποιούσα την πέτρα που αναλογεί στο μήνα γέννησής μου, θα τη χρησιμοποιούσα περισσότερο ως φυλαχτό για υγεία και καλή τύχη (αν και έχω ένα θεματάκι με την έννοια "τύχη", αλλά δεν είναι της παρούσης). Έχω διαπιστώσει ότι πέρα από τις σύγχρονες αποφάσεις για τοπέτρα αναλογεί στη γέννησή μας, υπάρχει ανακρίβεια και στις πιο παραδοσιακές. Κι αυτό γιατί οι περιγραφές δεν είναι πάντοτε αρκετές για να προσδιορίσεις σε ποιο λίθο αναφέρεται το κείμενο. Οπότε οι επιλογές είναι αρκετές Bloodstone, jasper, sagenite... Οπότε αποφάσισα ότι θα χρησιμοποιώ εκείνο το λίθο που μου αρέσει περισσότερο.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeMon Nov 23, 2009 10:37 am

Πράγματι το bloodstone δεν μεταφράζεται ως αιματίτης στα ελληνικά αλλά ως ηλιοτρόπιο. Η λίστα είναι αρκετά σωστή - αν και υπάρχουν αρκετές παραλλαγές της, η συγκεκριμένη ήταν η original που κυκλοφόρησε από το Tiffany's. Θα παραθέσω link με sources στο αρχικό post Wink

Είναι πάντως πραγματικά σημαντικό να ακολουθείς το δικό σου ένστικτο όσον αφορά τα πετρώματα. Κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλει εκ των προτέρων τι και πως θα σε αντιπροσωπεύει - και φυσικά, κανείς δεν σου λέει οτι δεν μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου, όχι μία αλλά αρκετές φορές. Οι πέτρες γέννησης συγκεκριμένα όμως είναι πιο πολύ ένα είδος παράδοσης, ένα κομμάτι μύθου αν θέλετε, και όσο όμορφο και αν είναι να διαλέγεις εσύ τι θα φορέσεις, δεν είναι πολύ γλυκό όταν κάποιος σου προσφέρει ένα κόσμημα με το πέτρωμα σου όπως αυτό αναφέρεται στους καζαμίες των παπούδων μας? Very Happy
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Twinface

Twinface


Posts : 21
Join date : 2009-11-23
Age : 33
Location : Athens

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeMon Nov 23, 2009 6:10 pm

Ποτέ δεν αισθανόμουν κάποια ιδιαίτερη έλξη ή επαφή με κάποιο συγκεκριμένο πέτρωμα, παρόλα αυτά μου αρέσουν τα Ρουμπίνια, αν και πιστεύω πως αυτό είναι περισσότερο βασισμένο στο γούστο παρά σε κάτι πιο ιδιαίτερο...Βέβαια αν το διασταυρώσεις με τα Στοιχεία, τότε αλλάζει το πράγμα.
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeMon Nov 23, 2009 7:38 pm

Δεν είμαι πολύ των κοσμημάτων Rodolfo, αλλά δεν παύουν να μου αρέσουν κάποια. Αυτό που με ενδιαφέρει όμως περισσότερο από οτιδήποτε, είναι η διάθεση αυτουνού που θα μου προσφέρει το δώρο.

Από εκεί και πέρα, έχεις δίκιο. Είναι ένα κομμάτι του μύθου και όλα αυτά δίνουν ώθηση στη φαντασία μου, την οποία θέλω να διατηρήσω πάση θυσία μέχρι το τέλος. Επίσης, σε αρχικά βήματα είναι ένα έναυσμα να διατηρήσεις την αυτοσυγκέντρωσή σου.

Αυτό που έχω δει όμως να γίνεται, είναι να κολλάει ο κόσμος στη λεπτομέρεια και να μην εκτιμάει πρόσωπα και δώρα επειδή το υλικό δεν αντιστοιχούσε με τη μέρα, το μήνα, το έτος, τη φάση της σελήνης, το ζώδιό του και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Και θα γινόμουν πιο ψείρας και σπαστική, αλλά σήμερα δε μου βγαίνει! Και χαίρομαι γι' αυτό! Χαρ χαρ! pirat Very Happy

Off topic: αλλά επιτέλους θα βγάλω το άχτι μου με τα φατσούλια!!!!


Αυτό που μου φαίνεται ενδιαφέρον είναι οι ιστορίες πίσω από τα ονόματα των λίθων (βλ. bloodstone).
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeMon Nov 23, 2009 7:48 pm

Aredhel wrote:

Αυτό που έχω δει όμως να γίνεται, είναι να κολλάει ο κόσμος στη λεπτομέρεια και να μην εκτιμάει πρόσωπα και δώρα επειδή το υλικό δεν αντιστοιχούσε με τη μέρα, το μήνα, το έτος, τη φάση της σελήνης, το ζώδιό του και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Νομίζω οτι αυτό είναι η εναλλακτική μετενσάρκωση της mainstream συμπεριφοράς "Ναι αλλά ο Μήτσος της πήρε της Τασούλας πραγματικά διαμάντια" (για να μην παρεξηγηθώ, αυτό δυστυχώς αφορά και τα δύο φύλα).

Τα emoticons βρίσκονται εδώ προς τέρψην σας, αγαπητή μου δεσποινίς, οπότε παρακαλώ χρησιμοποιείστε τα κατά βούλησην. Όσον αφορά τις ιστορίες πίσω από τις ονομασίες των πετρωμάτων, όντος είναι πολύ ενδιαφέρουσες, οπότε θα παρακαλούσα να μοιραστείτε κάποιες μαζί μας Smile
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 6:49 am

Για το bloodstone ή αλλιώς ηλιοτρόπιο, φαίνεται ότι πήρε την ονομασία του επειδή θύμιζε τον κόκκινο ήλιο που δύει καθώς καθρεφτίζεται στη θάλασσα. Οι στρατιώτες κουβαλούσαν πάνω τους αυτό το λίθο γιατί πίστευαν ότι σταματούσε την αιμορραγία.

'Ενας χριστιανικός μύθος αναφέρει για την προέλευση της ονομασίας ότι ο λίθος αυτός προέκυψε από τις σταγόνες αίματος του Χριστού που έπεσαν πάνω σε ιάσπι στη βάση του τιμίου σταυρού.
Λέγεται και martyr's stone. Οι χριστιανοί σκάλιζαν σκηνές από τη σταύρωση.

Αυτά τα ολίγα που βρήκα από πηγές στο ιντερνετ. Μη νομίζεται ότι τα ξέρω απ' έξω! Αλλά λίγο πολύ όλοι τα ίδια αναφέρουν.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Selleihna

Selleihna


Posts : 18
Join date : 2009-11-22
Age : 42
Location : Athens (physically only)

Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 7:19 pm

Ο Αλεξανδρίτης (Alexandrite) λέγεται πως πήρε το όνομά του από τον μετέπειτα τσάρο Αλέξανδρο ΙΙ της Ρωσίας, αφού ανακαλύφθηκε από το Φινλανδό Nils Gustaf Nordenskiöld (1792-1866), την ημέρα των 16ων γενεθλίων του πρώτου (17 Απριλίου 1834). Το επιστημονικό όνομα αυτού όμως, είναι το ελληνικότατο Χρυσοβέρυλλος (Chrysoberyl) και είναι το τρίτο σκληρότερο πέτρωμα.

Ο Αχάτης (Agate) έχει νονό τον Θεόφραστο, τον αρχαίο φιλόσοφο και φυσιοδίφη που ανακάλυψε την πέτρα στις όχθες του ποταμού Αχάτη περίπου στον 3ο με 4ο αιώνα προ χριστιανικής χρονολόγησης.

ουφ, αυτά για σήμερα
Back to top Go down
Sponsored content





Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?   Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας? Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;
» Book of Shadows: Τι είναι και από που προέρχεται?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Mythica Society for the Strange and the Curious :: Φόρουμ Χρηστών :: Βασικό forum-
Jump to: