Mythica Society for the Strange and the Curious
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mythica Society for the Strange and the Curious

Πιστεύεις στην μαγεία:
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 8:48 pm

Το αλφάβητο Theban είναι ένα σύστημα γραφής αγνώστου προέλευσης. Δημοσιεύθηκε αρχικά στην Polygraphia του Johannes Trithemius' (1518), στην οποία αποδόθηκε στον Honorius of Thebes. Ο μαθητής του Agrippa, ο Trithemius (1486-1535), το απέδωσε στον Pietro d'Abano (1250-1316). Είναι επίσης γνωστό ως αλφάβητο Honorian ή ρούνοι του Honorius ( H Theban δεν είναι όμως ρουνικό αλφάβητο), ή αλφάβητο των μαγισσών λόγω της χρήσης του στη σύγχρονη Wicca και άλλες μορφές μαγείας ως ένα από πολλά ciphers αντικατάστασης που κρύβουνι τις μαγικές γραφές όπως το περιεχόμενο ενός Book of Shadows. Το αλφάβητο Theban έχει λίγη ομοιότητα σε άλλα αλφάβητα, και δεν έχει βρεθεί σε οποιεσδήποτε προηγούμενες δημοσιεύσεις πριν από αυτήν του Trithemius.

Υπάρχει ένα προς ένα αντιστοιχία μεταξύ Theban και των γραμμάτων στο παλαιό λατινικό αλφάβητο. Οι σύγχρονοι χαρακτήρες J, U και W δεν αντιπροσωπεύονται, και στη σύγχρονη χρήση αυτοί μεταγράφονται χρησιμοποιώντας τους χαρακτήρες Theban για το Ι, V και το VV. To Theban υπάρχουν μόνο σε μια γραφή (μη διάκριση κεφαλαίων από τα πεζά). Αυτό υποδηλώνει μια προέλευση του Theban όπως τα cipher στα λατινικά ή τα διάφορα αλφάβητα που καταγράφηκαν από τους Trithemius και Agrippa, και που είναι βασισμένα είτε στα λατινικά είτε εβραϊκά.

Το αλφάβητο Theban είναι επίσης γνωστό ως γραφή Theban ή αγγελική γραφή, και λέγεται ότι είναι μία απο τις γραφές που χρησιμοποιούνται για να επικοινωνήσει κάποιος με τους αγγέλους. Επίσης λέγεται ότι, όταν θέλει να υποβάλει έκλησση κάποιος σε έναν άγγελο για βοήθεια, είναι ισχυρότερη εάν γράφεται με αυτό το αλφάβητο.

Theban fonts:
http://www.angelfire.com/nv/warlocknwitches/theban.html

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Theban10
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 8:36 am

Τα διάφορα αλφάβητα δημιουργήθηκαν για δύο λόγους κυρίως. Πρώτον, γιατί θεωρείται ότι φορτίζουν τα ονόματα και τα τις γητείες με μεγαλύτερη δύναμη από τα γράμματα που χρησιμοποιούνται για την καθημερινή επικοινωνία. Δεύτερον, γιατί δεν μπορούν να διαβαστούν από το μέσο άνθρωπο. Θα έλεγα ότι ο δεύτερος λόγος είναι ίσως και ο πιο "σημαντικός".

Δεν έχουν φτιαχτεί όλα τα μαγικά αλφάβητα από μεμονωμένους μάγους. Τα Αιγυπτιακά ιερογλυφικά θεωρούνταν εξίσου μαγικά με τα αρχαία Ελληνικά και Εβραϊκά.

Βεβαίως στη σύγχρονη εποχή χρησιμοποιούμε περισσότερο γερμανικά και αγγλοσαξωνικά ρουνικά, εβραϊκά, ενωχιανά και Tree Ogham.

Rodolfo, έχεις σκοπό να γράψεις για πολλά "μαγικά" αλφάβητα; Ή παραθέτεις τα πιο εύχρηστα;
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Twinface

Twinface


Posts : 21
Join date : 2009-11-23
Age : 33
Location : Athens

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 3:52 pm

Ας μην ξεχνάμε οτι δεν είναι μόνο η Γραφή που δίνει ισχύ στην Τέχνη, αλλά και η Πίστη που πηγάζει από μέσα.
Φαντάζει αυτονόητο, αλλά πολλοί βάζουν την Πίστη μετά και όχι κατά την εφαρμογή, περιμένοντας πρώτα αποτελέσματα.

Προσωπικά ερευνώ την Ρουνική γραφή, σε όλες τις διαλέκτους. Θα ανεβάσω σχετικό υλικό μόλις τελειώσω τη μετάφραση, μετ' αδείας βέβαια.
Back to top Go down
Selleihna

Selleihna


Posts : 18
Join date : 2009-11-22
Age : 42
Location : Athens (physically only)

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 6:58 pm

Όπου υπάρχει πίστη υπάρχει δύναμη, ο άνθρωπος στο πέρασμά του γέννησε και έθαψε γλώσσες, θεούς, πολιτισμούς.

Βέβαια, η δική σου πίστη έχει δύναμη, αλλά τη μεγαλύτερη δύναμη την έχει η πίστη όλων των άλλων. Οι προκαταλήψεις των "άλλων" είναι που δίνουν τη μεγαλύτερη δύναμη στη γραφή μας, γιατί ΑΥΤΟΙ πιστεύουν ότι έχει δύναμη.

Προσωπικά αγαπημένα: Enochian και Passage du fleuve (Passing the River) αν και το δεύτερο δεν έχει φωνήντα, πράγμα που το κάνει λίγο πιο δύσχρηστο.
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 11:17 pm

Δε θα συμφωνήσω μαζί σου απολύτως ως προς τη δύναμη. Νομίζω ότι τη μεγαλύτερη δύναμη την έχει η δική σου αλφάβητος.
Επίσης, μετά από τόσα χρόνια και καθότι πολλές φορές δε γνωρίζουμε όλες τις λεπτομέρειες δημιουργίας μιας αλφαβήτου ή τον τρόπο χρήσης της, εγώ δε θα εμπιστευόμουν μια άλλη αλφάβητο τόσο εύκολα, αν της έδινα τόση αξία.

Ακόμα και με την ελληνική αλφάβητο πρέπει να είναι προσεκτικός κάποιος (αν όπως είπα της δίνει τόση αξία).

Για εμένα είναι απλώς ένας τρόπος να συγκεντρωθώ (αν χρειάζομαι εξωτερική παρέμβαση σε αυτό) ή να "κρύψω" αυτό που θέλω να κάνω από επίδοξους "ματάκηδες". Από εκεί και πέρα τη δύναμη θα τη δώσω εγώ και μόνο. Έτσι θα είμαι σίγουρη τι δύναμη δίνω, πόση δύναμη δίνω και δε θα εξαρτώμαι από κανέναν. Αν αυτό κάνει την πράξη μου λιγότερο αποτελεσματική, το προτιμώ.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Twinface

Twinface


Posts : 21
Join date : 2009-11-23
Age : 33
Location : Athens

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 11:20 pm

Το αποτέλεσμα που θέλεις να παράγεις εξαρτάται αποκλειστικά από σένα, στο χέρι σου είναι να ρυθμίσεις τη ροή και την ποσότητα ενέργειας που παρέχεις για τον εκάστοτε σκοπό.

Όσον αφορά τις Γλώσσες, η πιό συνηθισμένη χρήση είναι η κωδικοποίηση από τα αδιάκριτα βλέμματα. Ίσως μερικές Γλώσσες και Διαλέκτοι να έχουν παρπάνω ισχύ σε συγκεκριμένους τομέις χρήσης, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Back to top Go down
Selleihna

Selleihna


Posts : 18
Join date : 2009-11-22
Age : 42
Location : Athens (physically only)

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeThu Nov 26, 2009 7:25 am

Σαφέστατα η κωδικοποίηση είναι πολύ βασική σε όλες τις εποχές και δεν έχω καμία αμφιβολία ως προς την αιτία της δημιουργίας των μυστικών αλφαβήτων.

Ναι, και η ελληνική αλφάβητος και γλώσσα, όπως και κάθε άλλη αλφάβητος και γλώσσα, έχουν ιδιαίτερη δύναμη.

Η διαφορά είναι πως οι άνθρωποι έχουν την τάση να δαιμονοποιούν ότι δεν καταλαβαίνουν και κατ' αυτό τον τρόπο να του δίνουν μεγαλύτερη δύναμη από ότι θα είχε "κανονικά" και για αυτό τα μυστικά αλφάβητα αλλά και οι νεκρές γλώσσες (όπως τα σανσκριτικά) έχουν τη δύναμη που έχουν.

Ασχέτως αυτού, νομίζω πως όλοι για τους ίδιους λόγους τα χρησιμοποιούμε, είτε είναι μυστικά, είτε προσωπικά αλφάβητα.

Καλημέρα Very Happy ,
Selleihna
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeThu Nov 26, 2009 1:03 pm

Και πάλι θα διαφωνήσω. Από τότε που κατάφερα να συγκεντρώνομαι στο σκοπό μου χωρίς βοηθήματα δε χρησιμοποίησα ξανά μαγικό αλφάβητο. Το λόγο τον ανέφερα ήδη. Ελέγχω καλύτερα το αποτέλεσμα, αν ελέγχω καλύτερα το αίτιο.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να θεωρήσεις σκεπτομορφές τα γράμματα μιας αλφαβήτου. Δηλαδή άλλο να γνωστοποιήσεις σε πολύ κόσμο το σκοπό σου και να τον σκεφτούν όλοι μαζί. Εκεί δηλαδή συμφωνώ.

Αλλά το να αποκτά δύναμη εκπλήρωσης το κάθε γράμμα ή φώνημα καλύτερα επειδή ο κόσμος του δίνει αξία, ακούγεται λίγο ουτοπικό. Και ακόμα κι αν συμβαίνει αυτό, δε σημαίνει ότι την ίδια δύναμη αποκτά και το σύνολό τους.

Εγώ τα βλέπω πολύ πιο απλά τα πράγματα. Και πιστεύω ότι αν είχαμε γεννηθεί στο Ισραήλ, θα προσπαθούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τα ελληνικά, για παράδειγμα, για τις μαγικές μας εργασίες. Για εμένα λοιπόν είναι θέμα οπτικής και επιλογής και όχι γεγονότος!
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Selleihna

Selleihna


Posts : 18
Join date : 2009-11-22
Age : 42
Location : Athens (physically only)

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeFri Nov 27, 2009 8:56 am

Είναι πολύ βασικό είναι το να λειτουργείς όπως νοιώθεις εσύ πιο άνετα και με τον τρόπο που εσύ πιστεύεις ότι δίνει καλύτερο αποτέλεσμα στις πράξεις σου, πράγμα το οποίο εσύ ονομάζεις οπτική και επιλογή ενώ εγώ ονομάζω πίστη ή πεποίθηση.

Το τι δουλεύει για τον καθένα έχει να κάνει με το τι πιστεύει και πως νοιώθει ο ίδιος. Νομίζω πως αυτό που αποδείξαμε είναι πως εάν εσύ νοιώθεις πως εγώ είμαι λάθος, τότε η δική μου μέθοδος δεν πρόκειται να δουλέψει επ' ουδενί για εσένα.

Εγώ πιστεύω ότι αντλώ από την πίστη των άλλων όσο και από τη δική μου γιατί για εμένα υπάρχει ένα pool πίστης. Πάνω στη δική μου πίστη ναι μεν έχω καλύτερο έλεγχο και μεγαλύτερη πρόσβαση, η "γενική" πίστη όμως συνεχίζει να είναι "μεγαλύτερη" και "αρχαιότερη".

Έτσι λοιπόν δεν τίθεται θέμα του ποιος είναι σωστός και ποιος λάθος, αλλά το τι δίνει αποτέλεσμα στον κάθε έναν.
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeFri Nov 27, 2009 6:55 pm

Εγώ δεν είπα ποτέ τι είναι σωστό και τι λάθος. Αν το έλεγα αυτό θα πήγαινα κόντρα με τις ίδιες μου τις πεποθήσεις.

Δεν προσπαθώ να σου αποδείξω κάτι.

Θέλω μόνο αυτά που λέγονται να μην έχουν "δογματικό" χαρακτήρα.

Να φανεί δηλαδή ότι κάθε τι που ειπώνεται είναι δική μας πεποίθηση προερχόμενη από τις προσωπικές μας εμπειρίες, αναλύσεις και εξηγήσεις κι όχι κάτι που ισχύει ως αντικειμενικό γεγονός.

Αλλά πέρα από αυτό εγώ θα ήθελα να μου εξηγήσεις πώς πιστεύεις ότι λειτουργεί η σκέψη των άλλων θετικά ως προς τη δική σου επιθυμία. Ότι δηλαδή δίνει μια δύναμη σε κάθε φώνημα ή γράμμα; Πώς το σκέφτεσαι εσύ ότι λειτουργεί;
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeSat Nov 28, 2009 5:37 pm

Σίγουρα οτιδήποτε γράφεται εδώ είναι αποτέλεσμα προσωπικών αναζητήσεων. Για να είμαστε εδώ, σημαίνει οτι ξέρουμε οτι πολλά πράγματα δεν τα γνωρίζουμε και οτι θέλουμε να τα μάθουμε. Aredhel, σκοπεύω να γράψω και για άλλες σημαντικές γραφές. Μάλλον δεν θα περιοριστώ στις πιο διαδεδομένες ή τις πιο εύχρηστες, αλλά θα προσπαθήσω να καλύψω όσα θέματα γνωρίζω.

Σχετικά με τα αλφάβητα γενικότερα, ας μην ξεχνάμε οτι το κάθε γράμμα είναι προτίστως ένα σύμβολο. Αυτό σημαίνει οτι ως ένα βαθμό, ισχύουν τα ίδια που ισχυουν γενικότερα για τα σύμβολα, και τα οποία φυσικά εξαρτώνται από τα πεδία ενδιαφέροντος του καθενός και τις πρακτικές με τις οποίες είναι πιο εξοικειωμένος. Είναι γενικά αποδεκτό στις περισσότερες μεταφυσικές πρακτικές ότι η ροή ενέργειας λειτουργεί διαδραστικά και όχι στατικά, πως το τι θα κάνεις και τι αποτέλεσμα θα έχει εξαρτάται κυρίως απο εσένα σε προσωπικό επίπεδο. Καθότι όμως η προσωπικότητα σου έχει διαμορφωθεί λαμβάνοντας κατα νου ένα γενικότερο παράδειγμα, ένα μεγαλύτερο σύνολο απόψεων και πεποιθήσεων πολλών ατόμων, είναι λογικό το ίδιο γενικότερο παράδειγμα να επιρρεάζει το τι κάνεις - αυτό δημιουργεί μια εμπαθητική σχέση με το παράδειγμα αυτό. Αν μου επιτρέπεται ένα λίγο χιουμοριστικό παράδειγμα, ας πω απλά οτι δεν έχω γνωρίσει και πολλούς ευρωπαίους που να θεωρούν για ζώο-οδηγό τους ούτε το αρμαντίλο ούτε τον αφρικάνικο πιγκουίνο. Αντίθετα, κάποιος θα μπορούσε να ταυτιστεί με μια γάτα πχ, καθότι στο δικό του παράδειγμα η γάτα δεν εκπροσωπεί μόνο ένα σύνολο ψυχρών βιολογικών/οικολογικών δεδομένων, αλλά μέσω του περιβάλλοντος σου και του ευρύτερου παραδείγματος είναι συνδεμένη τόσο με δικές σου προσωπικές αναμνήσεις και εμπειρίες, όσο και με συγκεκριμένες ιδιότητες που τις αποδίδονται από το public paradigm, όπως έξυπνη, επτάψυχη και ναζιάρα.

Κατα αντιστοιχία λοιπόν, τα γράμματα των αλφάβητων έχουν και αυτά άφθονα αρχετυπικά χαρακτηριστικά. Σε αντίθεση βέβαια με το παράδειγμα μου, οι λόγοι είναι διαφορετικοί - το γράμμα / σύμβολο έχει ταυτιστεί με την έννοια του υπερφυσικού, και η δύναμη που αντλεί είναι η δύναμη του ίδιου του μύθου. Αυτό γίνεται με τρεις διαφορετικούς τρόπους. Απο τη μία υπάρχει το κλασσικό αρχέτυπο της μυστηρίου της γραφής, μυστικής ή καθημερινής, που προωθεί το αποκρυφιστικό mentality που είναι απαραίτητο σε πάρα πολλά πράγμα, από την άλλη υπάρχει το μυστήριο του τι μπορεί να συμβολίζει κάθε γράμμα/σύμβολο ξεχωριστά το οποίο σε κανει να οικειοποιηθείς την γραφή με το δικό σου τρόπο καθώς δίνεις τις δικές σου εξηγήσεις, αναπτύσσοντας ουσιαστικά μια σχέση προσωπικού δεσμού, και τέλος η ενέργεια που μεταφέρεται μέσα από την σχέση εμπάθειας που υπάρχει με όλους όσους χρησιμοποιούν την ίδια γραφή με εσένα. Να σημειωθεί οτι ο τρίτος τρόπος εξισσοροπεί τον δεύτερο για όσους δεν χρησιμοποιούν κάποιο τέτοιο αλφάβητο, καθώς ναι μεν μειώνεται η σχέση συλλογικής εμπάθειας με τους άλλους χρήστες αλλά ενισχύεται ο προσωπικός δεσμός. Έτσι όλοι είναι χαρούμενοι! Wink
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Selleihna

Selleihna


Posts : 18
Join date : 2009-11-22
Age : 42
Location : Athens (physically only)

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 4:21 pm

Αχ αγαπημένε Rodolpho,

είσαι πάντα τόοοοοοοοσο καλύτερος από εμένα στα λόγια...
Back to top Go down
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeTue Dec 01, 2009 4:44 pm

Φήμες dear, φήμες και διαδώσεις I love you
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
*Katja*

*Katja*


Posts : 4
Join date : 2009-12-05
Age : 29
Location : Athens

Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitimeSat Dec 05, 2009 3:13 pm

Shocked Φοβερό! Δεν ήξερα οτι υπήρχε ιδικό αλφάβητο για μάγισσες. Wow!
Back to top Go down
http://www.tarjaturunengr.com
Sponsored content





Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Empty
PostSubject: Re: Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών   Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών Icon_minitime

Back to top Go down
 
Theban: Το αλφάβητο των μαγισσών
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Mythica Society for the Strange and the Curious :: Φόρουμ Χρηστών :: Περί Αποκρυφισμού-
Jump to: