Mythica Society for the Strange and the Curious
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mythica Society for the Strange and the Curious

Πιστεύεις στην μαγεία:
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Ανδρομέδα και Πήγασος

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 9:06 am

Οι αστερισμοί χωρίζονται σε αυτούς του βόρειου και του νότιου ουράνιου ημισφαιρίου. Ο χωρισμός γίνεται για λόγους ευκολίας. Η προβολή του Ισημερινού της Γης στην ουράνια σφαίρα είναι η διαχωριστική γραμμή. Το ποιους αστερισμούς μπορούμε να παρατηρήσουμε εξαρτάται από το σημείο της Γης στο οποίο βρισκόμαστε, την ώρα της νύχτας και την εποχή του χρόνου. Θεωρητικά, το καλύτερο σημείο για να παρακολουθεί κάποιος τα άστρα είναι ο Ισημερινός!
Οι αστέρες διαβαθμίζονται ανάλογα με τη φωτεινότητά τους ξεκινώντας από το άλφα, που είναι ο λαμπρότερος κ.ο.κ.

Ξεκινάω από το Βόρειο Ημισφαίριο (που μας ενδιαφέρει άλλωστε) και την Ανδρομέδα με τον Πήγασο.

Η Ανδρομέδα εντοπίζεται σχετικά εύκολα στον ουρανό επειδή συνδέεται με τον Πήγασο, ο οποίος είναι από τους πιο ευδιάκριτους αστερισμούς. Τα άστρα της Ανδρομέδας δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά, όμως έχει ένα ενδιαφέρον στοιχείο, μια θολή κηλίδα. Η κηλίδα αυτή είναι μια μακρινή νησίδα αστέρων ή γαλαξίας. Ο γαλαξίας της Ανδρομέδας είναι το πιο μακρινό σώμα που είναι ορατό δια γυμνού οφθαλμού.

Ο Πήγασος αναγνωρίζεται εύκολα από το σχεδόν τέλειο τετράγωνο που σχηματίζουν τέσσερεις αστέρες βήτα μεγέθους, το Μεγάλο Τετράγωνο του Πήγασου (τα 3 άστρα ανήκουν στον Πήγασο και το ένα στην Ανδρομέδα). Μέσω του Πήγασου είναι εύκολο να εντοπιστούν οι αστερισμοί του Υδροχόου και των Ιχθύων.

Ανδρομέδα και Πήγασος 10_4da4637bb7c3b72d73ce2ab6943d6fe0


Last edited by Aredhel on Wed Dec 02, 2009 8:38 am; edited 2 times in total
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Erendis

Erendis


Posts : 16
Join date : 2009-11-22
Location : Veritas Terra Incognita

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 12:37 pm

Σε ποιο περίπου ύψος και κατεύθυνση στον ορίζοντα μπορεί να παρατηρήσει κανείς τον αστερισμό του Πήγασου;
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 11:02 pm

Ακριβώς βόρεια της Κασσιόπης είναι η Ανδρομέδα, η οποία συνδέεται με τον Πήγασο. Δηλαδή ελαφρώς βορειοανατολικά της Κασσιόπης. Αρκεί να ξέρεις ποια είναι η Κασσιόπη.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Erendis

Erendis


Posts : 16
Join date : 2009-11-22
Location : Veritas Terra Incognita

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeThu Nov 26, 2009 5:46 pm

Α, μάλιστα λοιπόν! Κοιτώντας ανατολικά, ΒΑ και ΝΑ. Αυτό ρωτούσα σχετικά με την κατεύθυνση στον ορίζοντα...
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeThu Nov 26, 2009 10:00 pm

Την κατεύθυνση στον ορίζοντα δεν μπορώ να στην πω με σιγουριά εκτός αν σου δώσω συντεταγμένες στην ουράνια σφαίρα. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σου λέω τρόπους να βρίσκεις τους αστερισμούς που θες με βάση 2-3 βασικούς. Προσωπικά συνήθως χρησιμοποιώ Μεγάλη / Μικρή Άρκτο και Κασσιόπη για να βρίσκω τους υπόλοιπους του βόρειου ημισφαιρίου.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Erendis

Erendis


Posts : 16
Join date : 2009-11-22
Location : Veritas Terra Incognita

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeThu Nov 26, 2009 11:07 pm

Εγώ λοιπόν κυρίως επαφή με τα αστέρια είχα στο σπίτι μας στην εξοχή. Εκεί λοιπόν με τη θάλασσα να ανοίγεται μπροστά μου χάζευα και τον ουρανό από πάνω μου. Το μόνο λοιπόν που κατάφερνα μες στις παρέες (καλοκαίρι, φωτιά, μουσική κλπ.) ήταν να....ανιχνεύω τις Άρκτους...(το "ανάποδο καρότσι, όπως το λέγανε) Razz
Από την άλλη, όποτε η ομήγυρη ήθελε ιστορία, έπιανα κάθε αστερισμό και θυμόμουν...ό,τι θυμόμουν από ελληνική μυθολογία (όχι και πολλά, να πω την αλήθεια).
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeFri Nov 27, 2009 1:05 am

Και είναι αρκετό!Κι εγώ το ίδιο έκανα, απλώς το προχώρησα λίγο παραπάνω. Μη νομίζεις ότι τα ξέρω όλα απ'έξω. Αλλά πλέον με τις σημειώσεις και τα βιβλία μου (και το τηλεσκόπιό μου, χεχ) μπορώ και κάνω και καμιά αξιόλογη βόλτα στον ουρανό. Στην Αθήνα όχι τόσο γιατί, για να σου πω και τη μαύρη αλήθεια, δε φαίνεται τίποτα! Αλλά μέχρι τα 17 μου έμενα στη Ρόδο κι εκεί είχα πολλές ευκαιρίες να παρατηρήσω αστερισμούς και σμήνοι αστέρων. Και από τότε, όποτε βρίσκω καθαρό και σκοτεινό ουρανό, κοιτάζω.

Και για να σου πω και την άλλη αλήθεια... περισσότερο για χόμπι το έχω, παρά για χρήση στις "μαγικές" μου πράξεις (αν μπορεί κάποιος να τις πει έτσι).

Φέτος είμαι λίγο άτυχη...εδώ που είμαι έχει μονίμως συννεφιά και είμαι αρκετά ψηλά στο βόρειο ημισφαίριο, οπότε αναγκαστικά "χάνω" κάποιους αστερισμούς. Κι έτσι μελετώ περισσότερο τα βιβλία και τους χάρτες που έχω.

Αλλά σε αυτό το τόπικ αποφάσισα να κάνω αναφορά σε όλους τους αστερισμούς παρέα με τα μυθολογικά τους στοιχεία (για όποιον ενδιαφέρεται). Οπότε την επόμενη φορά θα έχεις περισσότερες ιστορίες να πεις στην ομήγυρη .
bounce
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Erendis

Erendis


Posts : 16
Join date : 2009-11-22
Location : Veritas Terra Incognita

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeFri Nov 27, 2009 3:14 pm

Μυθολογία πλέον γνωρίζω αρκετά πράγματα, τότε δεν ήξερα!

Α μάλιστα, έχεις τηλεσκόπιο!!! Lucky one...
Back to top Go down
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeSat Nov 28, 2009 6:10 pm

Εξαιρετικό thread! Σε πειράζει αν ανοίξουμε νέα θεματική ενότητα και το "σπάσουμε" σε μικρότερα posts?
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitimeMon Nov 30, 2009 10:50 pm

Δηλαδή να ανοίξεις θεματική ενότητα για τους αστερισμούς και ο καθε ένας τους να είναι ένα τοπικ;;;; Καλά το κατάλαβα;

Ό,τι κι αν αποφασίσεις εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αναβάλλω για λίγο τους νέους αστερισμούς μέχρι να κάνεις αυτό που λες.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Sponsored content





Ανδρομέδα και Πήγασος Empty
PostSubject: Re: Ανδρομέδα και Πήγασος   Ανδρομέδα και Πήγασος Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ανδρομέδα και Πήγασος
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Mythica Society for the Strange and the Curious :: Φόρουμ Χρηστών :: Αστέρια και Πλανήτες-
Jump to: