Mythica Society for the Strange and the Curious
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mythica Society for the Strange and the Curious

Πιστεύεις στην μαγεία:
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Twinface

Twinface


Posts : 21
Join date : 2009-11-23
Age : 33
Location : Athens

Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Empty
PostSubject: Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;   Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 12:19 am

Θα ήθελα να ανοίξω αυτή την ενότητα, για να αρχίσουμε σιγά σιγά να γνωριζόμαστε όσον αφορά τις ασχολίες μας γύρω από το θέμα της Μαγείας σαν σύνολο.

Εγώ, ας πούμε, ασχολούμαι κυρίως με τα Στοιχεία της Φύσης (Φωτιά, Νερό, Αέρας, Γη, Πνεύμα) όπως παρουσιάζονται και αναλύονται μέσω του Δρυϊδισμού και της Wicca. Πιστεύω οτι επιτυγχάνοντας μια ισορροπία ανάμεσα στις στοιχειώδεις δυνάμεις οι οποίες μας απαρτίζουν, ανοίγουν άπειρες δυνατότητες εξέλιξης, πνευματικά και ψυχικά.
Επίσης ασχολούμαι με την δύναμη της Θέλησης, όχι τηλεπάθεια και γενικα Psychic/Psionics, αλλά πιό πολύ στην έννοια του Mind over Body.
Παράλληλα, ασχολούμαι και με το Enchanting αντικειμένων, κυρίως μενταγιόν, δαχτυλίδια και γενικά φυλαχτά, για προσωπική χρήση ή σαν δώρα σε φίλους εξαιρετικής σημασίας.

Εσείς, με τι ασχολείστε; Smile
Back to top Go down
Rodolpho
Admin
Rodolpho


Posts : 41
Join date : 2009-11-21
Age : 40

Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;   Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 7:44 am

Σε προσωπικό επίπεδο δεν είμαι και πολύ φίλος τον ορισμών, γιατί αρκετά συχνά καταλήγεις άλλα να λες και άλλα να καταλαβαίνει ο συνομιλητής σου. Άλλωστε, σε τέτοια ζητήματα, τίποτα δεν πρέπει να θεωρείται ως αυτονόητο ή προκαθορισμένο. Για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτηση...Let's just say I fix things Wink
Back to top Go down
https://mythica.darkbb.com
Erendis

Erendis


Posts : 16
Join date : 2009-11-22
Location : Veritas Terra Incognita

Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;   Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Icon_minitimeTue Nov 24, 2009 6:54 pm

I try to make things more beautiful.
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;   Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 9:10 am

Όλα στο Χάος γεννιούνται και όλα στο χάος καταλήγουν...
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Selleihna

Selleihna


Posts : 18
Join date : 2009-11-22
Age : 42
Location : Athens (physically only)

Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;   Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 7:25 pm

Εγώ ερευνώ τις αιτίες και τα σύμβολα γιατί πιστεύω πως χωρίς γνώση δεν υπάρχει εξέλιξη
Back to top Go down
Aredhel

Aredhel


Posts : 36
Join date : 2009-11-22
Location : North..

Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;   Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 11:23 pm

Δε χρειάζεται να ταμπελοποιηθούμε, αλλά αν υπάρχει κάποια γενικότερη κατεύθυνση δε θα ήταν κακό να την ξέρουμε. Ας πούμε για μελλοντιικά ποστ. Τι μας ενδιαφέρει να αναλύσουμε περισσότερο.

Εγώ βέβαια, όπως ανέφερα ήδη, ασχολούμαι με τα πάντα και τίποτα. Οπότε λίγο πολύ καταπιάνομαι με όλα τα θέματα, ανάλογα πόσο τα έχω εξερευνήσει η ίδια.
Back to top Go down
http://www.onedifferentstep.blogspot.com
Twinface

Twinface


Posts : 21
Join date : 2009-11-23
Age : 33
Location : Athens

Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;   Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Icon_minitimeWed Nov 25, 2009 11:39 pm

Εγώ θέλω σιγά σιγά να επικεντρωθώ στις Γραφές και συγκεκριμένα στους Ρούνους. Ισως ακούγεται κλασικό, αλλά με ιντριγκάρει. Μάλλον επειδή υπάρχει τόση ποικιλία.
Back to top Go down
Sponsored content





Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Empty
PostSubject: Re: Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;   Ποιά είναι η ενασχόλησή σας; Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ποιά είναι η ενασχόλησή σας;
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Ποιά είναι η πέτρα της γέννησης σας?
» Book of Shadows: Τι είναι και από που προέρχεται?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Mythica Society for the Strange and the Curious :: Φόρουμ Χρηστών :: Περί Αποκρυφισμού-
Jump to: